donderdag 8 januari 2009

Aşure

Malzemeler
1 kilo aşurelik bugday
1 su bardagı nohut
1 su bardagı beyaz fasulye
1 su bardagı kuru kaysı
2 su bardagı şeker
300 gr fındık
300 gr badem
300 gr ceviz
125 gr beyaz susam

yapılışı
Akşamdan bugdayımızı,fasulye ve nohutumuzu ıslatıyoruz, sabah hepsini ayrı ayrı haşlıyoruz büyük tenceremize hepsini birleştiriyoruz,önceden ıslattıgımız kaysılarımızıda içine koyuyoruz, kaynamaya bırakıyoruz şekerimizi ve fıdık,badem,ceviz,susam koyup beş dakika daha kaynatıp ocakdanalıyoruz aşuremiz hazırdır.
Evimizde varsa incir ,üzüm erik de konabilir.


Aşure Günü

Rubeyyi' binti Muavviz -radıyallahu anha'nın- rivayet ettiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahü aleyhi ve sellem- Ensar'ın köylerine aşure Günü kuşluk zamanı haber gönderdi ve: "Her kim sabahleyin iftar ettiyse günün geri kalanını imsak etsin, yani bir şey yemesin, her kim oruca niyet etti ise orucunu tamamlasın,"(1) buyurdu.

Rubeyyı' -radıyallahu anha- der ki, biz artık Rasülullah'ın bu emrinden sonra aşure gününün orucunu tutardık ve küçük çocuklarımıza da tuttururduk ve onlarla mescide giderdik ve çocuklarımıza boyalı yünden oyuncak verirdik, bunlardan yemek için ağlayan olursa iftar vakti erişinceye kadar bu oyuncaklarla eğlendirirdik."(2)

Bakınız, Zaman-ı Saadette, Sadr-ı İslam'da müslüman evlatlarını namaz ve oruç gibi ibadetlere ta küçükten alıştırmağa nasıl dikkat edilmiştir!

Buharî'nin İbn- Abbas -radıyallahu anhüma'dan rivayet ettiğine göre: Nebiyyi Ekrem -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimiz Medine'yi teşrif buyurduktan vakit Yahudilerin aşure günü oruç tuttuklarını gördü ve:

"- Bu ne orucudur?" diye sordu. Onlar da cevaben:

- Bu gün iyi bir gündür. Bu gün Allah -azze ve celle- Benî İsraîl'e düşmanlarından necat verdiği bir gündür; yani Fir'avn'ın şerrinden kurtulduğumuz gündür, dediler, Resülullah (s.a.) da:

"- Biz Musa'ya sizden daha yakın bulunuyoruz, buyurdu ve Mekke'deki gibi o gün oruç tuttu ve o günün oruç tutulmasını emir buyurdu." (3)

Bu günün faziletleri cümlesinden olarak, Allah'ın, Adem -aleyhisselam-ın tevbesini bu günde kabul ettiği, ve Adem'in bu günde (Safiyyullah' olduğu, İdris -aleyhisselam-ın yüce bir mekana bu günde refolunduğu, Nuh'u gemiden bu günde çıkardığı, İbrahim'i ateşten bu günde kurtardığı ve Muhammed -aleyhi's-salatü ve's-selam'ın geçmiş ve gelecek günahlarının bu günde mağfiret olunduğu rivayet olunur. Dünyanın yaratılmağa ilk başlandığı, yeryüzünde yağmurun ilk yağdığı gün aşure günüdür, diye de rivayet olunmuştur.

Bu günde eve çeşitli ve bol erzak almak, muhtaçlara tasaddukta, komşu ve akrabaya ikramlarda bulunmak sene boyunca berekete vesile olur. Yine bu günde oruçlu bulunup gecesini de ihya etmenin büyük ecir ve rizay-ı ilahiye sebep olacağı ifade buyurulmuştur.

Yahudilere benzememek için dokuzuncu ve onuncu günleri yahud onuncu ve on birinci günleri beraber oruç tutulması gerektiği İbn-i Abbas'dan rivayet edilmiştir.

Dipnotlar: (1) Buhari, Savm, 69 (2) Tecrid-i Sarih Terc. 6/288 (3) Buhari, Savm, 69

7 opmerkingen:

sevgipinari01 zei

S.a arkadaşım,ellerinize sağlık,maşallah aşure yapmışsınız.Allah kabul etsin.Çok severim gerçekten,güzel de görünüyor.Allah razı olsun gösterdiğiniz ilgiden dolayı.Sayı tutmak ne kadar doğru bilmiyorum ama hiç olmazsa bundan sonra önümüzdeki hafta başına(pazartesi dahil) kadar okuyabileceğiniz miktarı sayı olarak belirtebilirseniz iyi olur.Allah razı olsun tekrar tekrar.A.e.olun,muhabbetle kalın.

cahide zei

Ellerine sağlık arkadaşım aşure nefis görünüyor.bu arada seni blog listeme ekledim sevgilerimle...

sevgipinari01 zei

S.a hayırlı geceler,hayırlı Cumalar dilerim arkadaşım.Allah razı olsun 10 adet Fetih Suresi ilave ettim sizden.Bana yazdığınız gibi o niyetle okuyun.Allah kabul etsin şimdiden.A.e.olun,muhabbetle kalın.

Baharcicegi zei

Asureyi biz pekmezle yapiyoruz bugün bende yaptim .
Allah kabul etsin canim ellerine saglik

NİSANUR zei

S.A.Sevgili kardeşim cuma'n mübarek olsun,aşuren de diğer yemeklerin gibi harika görünüyor,afiyet olsun.

ELBİSTANLI zei

Sensin mahzun kalplerin sığınağı.Sensin mazlumun âhını işiten.Sensin zalimin zulmünü bilen.Senin adaletindir sığındığımız.
Senin mizanındır güvendiğimiz.Senin hesabındır tesellimiz.Bu mübarek gün hatırına Rabbim her ne derdiniz var ise her ne sıkıntınız var ise dermana,,huzura,,bolluğa,,berekete,,feraha,,şifaya,,afiyete çevirsin.Gönül dolusu dualar filistinime..Taşların bile arkasindaki yahudiyi ihbar edecegi o mübarek güne erisme duasiyla..HAYIRLI CUMALAR.

akasyakokusu zei

Fadime'cim canımciğerim anca gelebildim fırsat bulamadım..Üzüldüm bak şu işe..safra taşı demişsin şimdi nasılsın..rahmetli annemde ben çocukken taşıyla safrayı aldırdı..aradan yıllar geçti boludayız tel açtı ameliyat oldum taş varmış safrayla aldılar.iyi hoşta senin safran yokki.taa o zamandan safra kanalında parça kalmış o parçada taş oluşmuş tekrar yeniden ameliyat olmuştu..
kıramıyolarmı almıyolarmı ney tedavisi.Allah c.c. sağlık sıhhat versin..amin cümlemize..
yüzüm gözüm şiş ayakta az fazla kalsam hemen uzanıyorum bende.boynum yüzümü bile şişiriyor inan.
neyse hep sağlık hep sağlık kadınların derdi bu..
aşureye gelince eline emeğine sağlık Allah c.c. kabul edip sevabına nail eylesin amin..ben sıcak severim alır ısıtırım hemen..
selam ve duayla kalasın..